×

Предупреждение

JUser: :_load: Не удалось загрузить пользователя с ID 65.

КТ-ангіографія

Ангіографія                             

Комп’ютерна томографічна ангіографія (КТ-ангіографія, КТА) дозволяє отримати детальне зображення кровоносних судин та оцінити характер кровотоку.

Після проведення комп’ютерної томографії з внутрішньовенним контрастним посиленням проводиться аналіз отриманих даних із застосуванням спеціальних алгоритмів реконструкції зображень.

ct emotion case 04

Переваги

Виключено ризик виникнення ускладнень від хірургічних маніпуляцій, необхідних при звичайній ангіографії, менше променеве навантаження на пацієнта.
Показання до призначення

Показання до застосування КТ-ангіографії:

- стеноз або тромбоз судини (у тому числі тромбоемболія легеневої артерії);
- аневризми;
- інші судинні захворювання та аномалії розвитку.

Деякі абсолютні та відносні протипоказання
Для більшості КТ-ангіографічних досліджень протипоказання ті ж самі, що і для інших КТ досліджень із контрастним посиленням:

- наявність алергії на контрастний препарат;
- ниркова недостатність;
- тяжкий цукровий діабет;
- вагітність (тератогенна дія рентгенівського випромінювання);
- тяжкий загальний стан пацієнта;
- велика маса тіла (обмеження залежать від апарату);
- захворювання щитоподібної залози;
- мієломна хвороба;
- гостра серцева недостатність.

Підготовка

Перед КТ-ангіографією необхідно виключити наявність протипоказань (алергія на контрастну речовину, ниркова недостатність, дисфункція щитоподібної залози тощо). Для зниження ризику розвитку алергічної реакції під час дослідження, особливо за будь-яких алергічних реакцій в анамнезі, призначаються протиалергічні препарати.

Слід зауважити, що сучасні рентгеноконтрастні препарати значно безпечніші за своїх попередників, і ризик ускладнень від їх застосування вкрай низький. Незважаючи на це, перед дослідженням лікар повинен отримати письмову згоду пацієнта на процедуру.

Проведення

Дослідження проводиться в амбулаторних умовах. Пацієнта кладуть на стіл комп’ютерного томографа, а в венозний катетер (як правило, поставлений у ліктьову вену) з певною швидкістю вводиться контрастна речовина на основі йоду в обсязі близько 100 мл. Під час введення контрастної речовини роблять серію сканувань досліджуваної ділянки рентгенівськими променями. Що більше контрастна речовина поширюється по судинній системі, то контрастнішими стають судини. Після цього за допомогою мультипланарної і тривимірної комп’ютерної реконструкції лікар-рентгенолог аналізує отримані зображення.

Можливі ускладнення КТ-ангіографії
Найпоширеніше ускладнення КТ-ангіографії – екстравазація контрастної препарату (коли він потрапляє у м’які тканини за межі судинного русла в місці введення). Найчастіше обсяг екстравазації не перевищує 10 мл, великий екстравазат здатний викликати серйозні пошкодження шкіри і підшкірних тканин. Факторами ризику розвитку екстравазації є неконтактність або ослабленість пацієнтів, множинні пункції однієї і тієї ж вени, ін’єкції на тильному боці кисті й стопи. Екстравазація супроводжується локальним болем і набряком. При екстравазації контрастного препарату призначається підняте положення кінцівки, холод. Необхідно повідомити лікуючому лікарю про факт екстравазації. За пацієнтом спостерігають протягом 2-4-х годин. Якщо обсяг екстравазату іонного контрастного засобу перевищує 30 мл або неіонного контрастного засобу – 100 мл, на шкірі виникли бульбашки, змінилося кровопостачання тканин або чутливості в кистях, доцільна консультація хірурга [1].

Найсерйознішим ускладненням КТ-ангіографії є алергічна реакція на контрастну речовину. Зазвичай вона виникає раптово. При цьому виникає свербіж шкіри та її почервоніння, рідше – місцевий набряк або задишка. Якщо виникли ці симптоми, слід відразу ж повідомити про це лікарю. Крім того, контрастна речовина може негативно вплинути на нирки, залежно від введеного об’єму.